Haberler

AKBELEN ORMANLARI YOK EDİLEMEZ!

Üstelik yaşadığımız yangınlarla ilk uydu görüntülerine göre Manavgat’ta 350 bin dekar, Marmaris’te 200 bin dekar ve Milas’ta 102 bin dekar orman alanı yok olurken ve yangınlar henüz sürerken; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santraline kömür sağlamak amacıyla kömür madeni açılmak üzere Milas’taki 740 dönümlük Akbelen Ormanı da balta ile kesilerek yok edilmek isteniyor. Kömürlü termik santralleri çalıştıran şirket yangının teslim almadığı Akbelen Ormanını dikkatlerin yangın üzerinde olduğu bugünlerde yok etmeye çalışıyor. Daha öncede bölgede kömür madeni açmak için çok sayıda ormanı yok eden, Akbelen Ormanını da öncekiler gibi yok etmek isteyen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini çalıştıran şirket, henüz bölge halkının açtığı iptal davasının sonucunu bile beklemek istemiyor.

Diğer yangın bölgelerinde olduğu gibi, Milas’ta da tüm insanlar on günden bu yana aç ve uykusuz yanan tek bir ağacı kurtarmak için yangını elleriyle, şişe sularla söndürmeye çalışıyorlar. İşte böyle bir ortamda; hedefleri sadece para kazanmak olan şirketin yangından zarar görmeyen Akbelen Ormanına baltalı, hızarlı saldırısını Ege Bölgesi Tabip Odaları olarak asla kabul etmiyoruz. Tüm yorgunluklarına rağmen bölge halkının Akbelen Ormanını büyük bir güçle savunması kömürcü şirketin yangınla değil; balta ile yapmak istediği orman katliamını şimdilik durdurdu. Tüm üyelerimizle bölge halkının bu haklı direnişinin yanındayız.

Ege Bölgesi Tabip Odaları olarak dün olduğu gibi bugün de insanımızın sağlıklı bir ortamda yaşama hakkını savunmakta kararlıyız. Üyelerimizin gerek orman yangınları nedeniyle büyük zarar gören bölge halkının;  gerekse Akbelen Ormanını savunan İkizköylülerin yanında olacağını kamuoyuna saygı ile duyuyoruz.

Afyon Tabip Odası

Antalya Tabip Odası

Aydın Tabip Odası

Balıkesir Tabip Odası

Burdur Isparta Tabip Odası

Çanakkale Tabip Odası

Denizli Tabip Odası

İzmir Tabip Odası

Manisa Tabip Odası

Muğla Tabip Odası

Uşak Tabip Odası