Haberler

14 Mart Tıp Bayramı Basın açıklaması ve kahvaltı yapıldı

14 Mart Tıp Bayramında Prof. Dr. Ufuk ERYILMAZ’ın desteği ile depremzede  ADÜ Tıp Fakültesi Tıp öğrencileri ile odamızda kahvaltı ve basın açıklaması yapıldı.

14 Mart Tıp Bayramı Basın Açıklaması

 

Değerli meslektaşlarımız,

Basınımızın değerli temsilcileri,

 

Çok derin bir elem içindeyiz. 6 Şubat Depremlerinin ardından deprem bölgesinde kaybettiğimiz 101 meslektaşımızı, sağlık ekibimizin değerli üyelerinden yüzlerce ekip arkadaşımızı ve  onbinlerce vatandaşımızı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz.

Bu acıyı yaşarken, geride kalanlar için kaygılıyız. Geride kalanlar sevdiklerini, yakınlarını kaybettiler. Evleri, işyerleri yıkıldı; anıları enkaz altında kaldı.

Onlara karşı sorumluluğumuzun her zamankinden büyük olduğunun bilincindeyiz. Umutlarının da enkaz altında kalmasına izin vermeyeceğiz.

Bu görevi kendileri de afetzede olan meslektaşlarımız ilk andan itibaren yerine getirdiler; görevlerini sürdürdüler. Yine, ilk andan itibaren ülkemizin dört bir yanından gönüllü meslektaşlarımız bölgeye adeta koştu.

Hekimler olarak her zamanki gibi görevimizin başındayız.

Halkımızın sağlığı ve esenliği için tüm afetlerde olduğu gibi alandayız.

Aydın Tabip Odası olarak bu duygu ve düşüncelerle, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerini depremzede tıp fakültesi öğrencilerimizle birlikte yapacağımız bir kahvaltı ve deprem bölgesinden izlenimleri aktaran bir fotoğraf sergisi ile sınırlamış bulunuyoruz. Bu gün birikmiş, çözüme kavuşmamış çok sayıda sorunumuzdan bahsetmeyeceğiz.

Ancak, yine aynı duygu ve düşünceler ile, deprem bölgesinin sağlık gereksinimlerinden konuşmak zorundayız.

Depremin üzerinden bir aydan fazla süre geçmiştir. Ancak, bu sürede temel sağlık gereksinimleri olan barınma, içme ve kullanma suyu ile atıkların yönetiminin  bölgenin her köşesinde henüz sağlanamadığını görüyoruz. Bir an önce halkın temel gereksinimleri karşılanmalıdır.

Bölgede sağlık kurumlarının durumu içler acıdır. Afetlerde en son zarar görmesi beklenen sağlık kurumları, eski ya da yeni yapılmış olmasına bakılmaksızın zarar görmüş, büyük bölümü yıkılmıştır. Bölgede başta birinci basamak sağlık hizmetleri olmak üzere hizmet sunumunun sağlanması için çalışmaların da tamamlanması gerekmektedir.

Afetin boyutu büyüktür. Ancak, Türk Tabipleri Birliğinin de dahil olduğu meslek örgütlerinin uyarıları dikkate alınmamıştır. Hatta kamunun kendi raporlarında belirtilen hususlar bile yerine getirilmemiştir. Bu büyük afetin tekrarının olmaması için yapılması gerekenlerin takipçisi olmak da üstlendiğimiz görevlerden biridir.

196 yıl önce bugün açılan ülkemizin ilk modern tıp okulunun öğrencileri, 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da hem Tıbbîye-i Âmire’nin açılışını anmış hem de işgali protesto etmişlerdir.

14 Mart 2023’te bir kez daha, bu sefer de yaraları sarmak için ulusumuzun yanındayız.

Depremde kaybettiklerimizi rahmetle anıyor; yaralılarımıza acil şifalar ve geride kalanlara sabır ve dayanma gücü diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 14 Mart 2023

 AYDIN TABİP ODASI YÖNETİM KURULU