AYDIN TABİP ODASI BASIN AÇIKLAMALARI

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMAMIZ

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 kadın dokuma işçisi ‘eşit işe eşit ücret’, çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni istemiyle greve başladı. Bu grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. Bu katliamın üstünden 160 yıl geçti. Bu acı olay, kadınların haklarının konuşulduğu bir güne, 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından ‘’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kabul edilmesi ile dönüştü.

8 Mart’lar böylece, bir kutlamadan çok, kadın olmanın ve kadınların hak arayışının konuşulduğu bir güne dönüştü. Çünkü, toplumsal cinsiyetçi bakışın kadınların hayatlarına getirdiği, ne yazık ki, ayrımcılık, eşitsizlik ve şiddet oldu.

2017 Yılı ülkemizde kadınlara karşı ayrımcılık ve eşitsizliğin derinleştiği, her ortamda kadınlara yönelik akıl almaz uygulamaların önerildiği ve günlük yaşama geçirildiği, kadın cinayetlerinin sıradanlaştığı, çocuk yaşta evliliklere resmi nikah hakkının dini makamlara devredilerek zemin oluşturulduğu bir yıl olarak geçti. Bunun sonucu olarak da, ülkemizde 2017 yılında 407 kadın cinayeti yaşandı. 2018 yılı Şubat ayı 28 günlük bir dönem olmasına rağmen, 47 kadın cinayeti ile çok üzücü bir rekora koştu. Yüzlerce kız çocuğu evlenmeye zorlandı; yaşam ve eğitim hakları ellerinden alındı.

Bu gidişe “dur” demek gereklidir. Bu nedenle, Kadına Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve İstanbul Sözleşmesi ile ulusal mevzuattaki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un gerekleri bir an önce hayata geçirilmelidir.

Tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” Mustafa Kemal Atatürk

 

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu